Laktační Poradenství

Motto: „Spokojená máma, spokojené dítě“

ODSTŘÍKÁVÁNÍ MATEŘSKÉHO MLÉKA

 

Po vychladnutí odstříkaného mléka se lahvička s mlékem uloží do chladničky. Pokud sbíráte mléko postupně a chcete jej poté slít do jedné nádoby, můžete tak učinit do 24 hodin od doby první odstříkané dávky. Takto spojujte jen mléko stejné teploty, tady ochlazené. Odstříkané mléko uložte v chladničce.

 

Kdy odstříkávat :

 

Příprava před odstříkáváním :

 

Způsoby odstříkávání: 

 

Je vhodné pro maminky donošených dětí s předpokladem brzkého plného kojení.

 

Postup:

  1. Špičku palce položit nad dvorec a špičku ukazováku pod dvorec tak, aby prsty tvořily písmeno C. Prsty a bradavka musí být v jedné linii.
  2.  Celý prs přitisknout zbývajícími psty a dlaní k hrudníku.
  3.  Rytmicky stlačovat bradavku, až mléko začne odkapávat.
  4.  Tento trojdobý pohyb je třeba opakovat a měnit přitom pozice prstů na dvorci.
  5.  Prsty nesmějí bradavku vytahovat dopředu a nesmějí opouštět kůži, aby se neodřela.
  6.  Velký nebo příliš nalitý prs podložit dlaní druhé ruky.
  7.  Doba odstříkávání je kolem  20 – 30 minut, prsy několikrát vystřídat. 

  

Tento způsob odstříkávání upřednostňuji především maminky nedonošených novorozenců, které jsou odloučeny od svého dítěte na delší dobu např. z důvodu hospitalizace dítěte v nemocnici.

 

Typy odsávaček :

 

  1.  Elektrické dvoufázové stimulační odsávačky

Tento typ odsávaček je velice účinný a šetrný pro maminky, které odstříkávají mateřinu pro nedonošené děti. Lze odstříkávat z obou prsů najednou. Jsou nejúčinnější pro stimulaci prolaktinu a nastartování tvorby mateřského mléka.

 

   

 

 

     2.  Elektrické jednorázové odsávačky k domácímu použití

 

     3.  Manuální odsávačky

Jsou usporné, přenosné, avšak méně efektivní, vhodné k odsávání 2 - 3x denně u kojených dětí.

 

Údržba jednotlivých typů odsávaček se provádí dle přiložených manuálů od výrobce. Pokud stav miminka nasvědčuje tomu, že budete odsávat dlouhodobě, je vhodné si již v nemocnici odsávačku zakoupit nebo zapůjčit. Bližší informace a kontakty Vám poskytnou sestřičky na všech stanicích oddělení neonatologie.

 

Četnost a doba odstříkávání :

 

 

Manipulace s mlékem :

Mléko se odstříkává do jednorázového sáčku na uchovávání mateřiny  ( možnost zakoupení v lékárně ), nebo do sterilních plastových či skleněných lahviček, které obdržíte od zdravotnického personálu. Lze použít i skleničky, které si sama doma vyvaříte :

 

 

Nádobka na odstříkané mléko musí být vždy označena čitelně jménem a příjmením dítěte, datem jeho narození, datem a hodinou, kdy byla do lahvičky/sáčku odstříkána první dávka mléka.

 

Po vychladnutí odstříkaného mléka se lahvička s mlékem uloží do chladničky. Pokud sbíráte mléko postupně a chcete jej poté slít do jedné nádoby, můžete tak učinit do 12 hodin od doby první odstříkané dávky. Takto spojujte jen mléko stejné teploty, tady ochlazené. Odstříkané mléko uložte v chladničce odděleně od jiných potravin, aby nedošlo k jeho kontaminaci.

Pokud nemůžete odstříkané mateřské mléko dopravit do 12 hodin, můžete jej zamrazit. Ke  zmražené mateřině můžete rovněž přilévat odstříkané mléko po předchozím zchlazení. Sklenička musí být také řádně označena datem a hodinou první odstříkané dávky. V případě zmražení mléka je nutné nechat pod víčkem lahvičky prostor alespoň 2,5 cm, sáček naplnit jen do jeho ¾, aby nedošlo k popraskání a znehodnocení mateřského mléka při zvětšení jeho objemu.

 

Délka skladování nepasterovaného mateřského mléka :

Po rozmražení musí být mléko spotřebováno do 24 hodin. Mléko se nesmí opakovaně ohřívat !