VÝŽIVA KOJÍCÍCH ŽEN
Velice ráda pracuji s brožurou Výživa kojících žen, jejíž autorem je pan doc. PharmDr. Miloslav Hronek, PhD. , která vznikla za podpory firmy NUTRICIA.
Obsahuje základní informace o výživě kojících maminek, tedy jak by se měly správně stravovat, čeho se vyvarovat, jaký by měl být denní příjem tekutin apod. Je velmi dobře napsaná, stručná a srozumitelná a u maminek hodně žádaná. Moc ráda ji doporučuji a dávám každé mamince domů jako předlohu.
Některé z dobrých rad uvedené v brožuře :
Základní zásady stravování kojících žen :
- Jezte co nejpestřejší a nejrozmanitější stravu.
- K přípravě jídel volte kvalitní a čerstvé potraviny
- Doporučuje se navýšit příjem energie stravou o cca 500 kcal/den do 6.měsíce kojení a o 400 kcal/den v 7.-9. měsíci kojení.
- Je potřeba, abyste zvýšila příjem kyseliny listové, vápníku, železa, zinku, mědi.
- Strava během těhotenství ovlivňuje v mateřském mléce obsah a složení tuků, vitaminů skupiny B, C, A, jódu a selenu, méně vitamínu E, D a K. Jejich nedostatečný příjem ve stravě může vyvolat zdravotní potíže u vašeho dítěte.
Pitný režim :
- Celkový denní příjem tekutin má být okolo 45 ml na kilogram váhy kojící ženy. Pokud tedy žena váží 70 kg, znamená to příjem 3150 ml tekutin.
- Pokud jde o množství, které má vypít odečteme 800 ml ( denní obsah vody v jídle ), tzn. že by měla vypít vypít okolo 2350 ml za den.
- Vhodnější je pít v menších dávkách ( do 100 ml za hodinu ), tím více vody organismus zadrží a nezvyšuje tvorbu moči.
- Nedostatečný příjem tekutin vede k pocitu únavy, podrážděnosti a celkového poklesu tělesné a duševní činnosti, vede k dehydrataci, k hromadění odpadních látek a podílí se na vzniku zácpy.
- K pití se doporučuje nezávadná pitná voda, stolní voda, ovocné čaje.
- Minerální vody jako zdroj vápníku a hořčíku by měly tvořit pětinu celkového množství tekutin.
- Vhodná jsou také sladká nebo zakysaná mléka nebo z nich připravené koktejly.
- Měly byste se vyhnout nápojům sycených oxidem uhličitým ( prevence nadýmání a říhání ).
- Pití kávy omezte na max. 1-2 kávy za den, protože kofein přechází do mléka a vyvolává neklid dítěte. Z tohoto důvodu není vhodné pít kávu po 12. Hodině, aby kofein neovlivňoval spánek miminka v noci. Můžete ji nahradit třeba bezkofeinovými kávovými nápoji nebo meltou.
- Nepijte alkoholické nápoje.
- Nadměrný příjem tekutin nezvyšuje tvorbu mléka.
Také se nedoporučuje kojícím ženám držet radikální diety, protože rychlý úbytek tuku uvolní do jejího oběhu některé toxické látky, které v něm byly rozpuštěny ( např. dioxiny ). Tyto toxické látky se následně dostávají do mateřského mléka a tím i do těla dítěte.
Je vhodné se vyhnout intenzivním pohybovým aktivitám, které jednak zvyšují energetický výdej, což může snížit tvorbu mateřského mléka, ale zároveň zvyšují tvorbu kyseliny mléčné. Ta vzniká ve svalech a následně se vylučuje do mateřského mléka. Tím mění jeho chuť a proto ho pak dítě může přestat pít.